Lazer Markalama

Lazer markama makineleri teknoloji olarak 5 ana başlık altında toplanmaktadır. Bu teknojilerin isimleri başlıca fiber lazer markalama makineleri, Mopa lazer markalama makineleri, UV (ultraviyole) lazer markalama makineleri, Yag lazer, Co2 (karbondioksit) lazer markalama makineleridir. Fiber lazer markalama makineleri ve mopa lazer markalama makineleri 1064 dalga boyuna sahip olup metal, plastik, boyalı ürünlere çalışmalar yapabilen ürün gruplarıdır. UV (ultraviyole) lazer markalama makineleri daha çok plastik, cam, kâğıt ve boyalı ürünler üzerinde çalışmaya uygun teknolojilerdir. 355 ns dalga boyu ile ürünlere yüzeysel ve asla tırnak takılmayacak hassasiyette markalama çalışmaları yapabilmektedir. Co2 (karbondioksit) lazerler ise 10600 dalga boyu ile cam, plastik, kâğıt, ahşap gibi ürünlere markalama için üretilmiş özel bir teknolojidir. Günümüzde daha çok pet şişe üzerine içecek üreticileri tarafından tercih edilen Co2 lazer kodlama makineleri maliyetleri düşürme konusuna mürekkep püskürtmeli tarih kodlama yani diğer adı ile inkjet kodlama makinelerine alternatif olmuş ve yoğun üretimi olan fabrikalarda işletme maliyetlerini yüksek oranda düşürmüştür.


J Serisi Fiber lazer markalama makineleri metal, plastik ve boyalı yüzeyler gibi ürünlere endüstriyel olarak markalama için tasarlanmış bir teknolojidir.


R Serisi Fiber lazer markalama makineleri metal, plastik ve boyalı yüzeyler gibi ürünlere endüstriyel olarak markalama için tasarlanmış bir teknolojidir.

J Serisi Mopa lazer markalama makineleri markalaması güç ürünlerde her zaman ön plana çıkmıştır. 1-4000 kHz frekans aralığı ile çok daha okunaklı, çapaksız markalamalar yapmanıza olanak sağlar.

El tipi fiber lazer markalama makineleri ile taşınması güç ürünlere ürünlerinizi taşımanıza gerek kalmadan lazeri götürerek kolaycak markalama yapabilirsiniz. Hafif ve kompakt yapısı işinizi kolaylaştıracaktır.


J Serisi UV lazer markalama makineleri ile markalanması zor ürün yoktur. 355nm dalga boyu ve siz isteyin J serisi UV lazer markalama makineniz markalasın.

CO2 lazer kodlama makinesi içecek, tütün, ilaç, cam ürünler, ahşap ürünler gibi ürün gruplarına kodlama ve markalama teknolojisine sahip yüksek hızlı makinelerdir.

Lazer Markalama Nedir & Nasıl Çalışır?

Lazer markalama; yoğun ışınlar uygulayarak metal, plastik, Çelik, titanyum, alüminyum, bakır, seramik, plastik, cam, ahşap, kağıt ve karbon vb. gibi materyaller üzerine kalıcı izler bırakma işlemlerine denir.

Lazer markalama makineleri, belirlenen hedefler çerçevesinde materyallerin yüzeyine yoğun ışınlar uygular. Uygulanan ışınlar sayesinde materyalin üzeri yakılarak tepkimeye geçilir. Markalama makinesine tanımlanan logolar, parça numaraları, son kullanma tarihleri, barkodlar, seri numaraları, değişken veriler, 2D Datamatrix kodları kazınarak markalama işlemini gerçekleştirmiş olur. Lazer markalama sayesinde kalıcı, deforme olmayan, yoğun ve keskin hatlar ile materyaller üzerine kazıma yapılabilir.